GRAINGER BULK-RS-N50-456 Neoprene Strip, 6 Inch X 12 Inch, 1 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2WYB 55ZN04
GRAINGER BULK-RS-N50-456 Neoprene Strip, 6 Inch X 12 Inch, 1 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2WYBModel: BULK-RS-N50-456Cross Ref: 55ZN04
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 12"
Material Neoprene
Oil Resistance Good
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"