FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Strip |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 12" |
| Material | Neoprene |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 12" |
| Overall Width | 6" |
| Shape | Strip |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 3/4" |
| Thickness Tolerance | -0.059" to +0.059" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.32 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0415340 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.72 Inch Height
- M A FORD 30212400A Micro Drill Bit, 3.15 mm Drill Bit Size, 1/8 Inch Shank Dia, Carbide
- MASTER APPLIANCE VT-752D-02 Heat Gun, 130-1200 Deg. F, 27 CFM
- EATON BPJD3200G Old Line Circuit Breaker Plug-In Unit, 3-Poles, 240/480/600 Vac, 200A, 3 Wire, Jd Frame
- LITTLE GIANT PUMPS 14940711 16S-DPLX Duplex Sewage Pump, 1 Hp, 230V, Basin 36 Inch Size
- IDEAL 30-343 Twist On Wire Connector, Blue/Orange
- VERMONT GAGE 251317220 Disc Set, 2 Style, Class Y, Go, Steel
- HUB CITY 0220-16789 Worm Gear Speed Reducer, Solid Input/Output Shaft, Right Worm
Explore More
- KEYSHAFT
- Micromanometers
- Electric Shears
- Bib Overalls
- Multi-Tools
- Wave Washers
- LOC-LINE Extended Element
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, UNC Thread
- FACOM 45 Single Open End Wrenches
- ACME ELECTRIC DM Series Slimline Single Phase DIN Rail Power Supplies
- MAG-MATE Magnetic Pickups
- NORGREN Excelon Plus 82 Series Air Filters
- ANVIL AS3373 Series Universal Angle Brackets
- SIOUX CHIEF Plastic Tubular, Nuts & Washers, Beveled Slip Joint Washer
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N50-455 Neoprene Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.75 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
€70.70 /unit


