FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Strip |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 10 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 10 ft. |
| Overall Width | 6" |
| Shape | Strip |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | -0.017" to +0.017" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.94 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- PETERSEN PRODUCTS 143-2213-BT Pipe Plug, Mechanical, T-Handle, Tire Valve Bypass, 2-1/8 Inch Diameter
- VERMONT GAGE 141267730 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6773 Inch Size
- SMC VALVES ZP25BU Vacuum Pad Bellows 25mm
- LITTLE GIANT PUMPS 145463 Adaptor Assembly
- SMC VALVES CDQ2B25-10DMZ Compact Cylinder, 25 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- DAYTON DR-CS Chain Set
- SPEARS VALVES 94031A101-007 Diaphragm Valve, Spigot, FKM, 3/4 Size, PVC
- FLEXCO INC 28000380 Lacing Tool For #1 Clipper Lace
Explore More
- KEYSHAFT
- Circular Saw Blades
- Test Leads
- Peelers Cutters and Slicers
- Sound Proofing and Acoustical Absorption Products
- Liquid Level Switch Accessories
- LOUISVILLE FS1500 Series Fiberglass Step Ladders
- PLAST-O-MATIC EBVB Series Electrical Actuated Ball Valves
- CONDOR Back Supports With Stay, Spandex, Detachable Knit Elastic
- ANSELL 88-390 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 208V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts
- NOTRAX Rib 'n' Roll broad rib Industrial Mattings
- KERN AND SOHN PLSG Series Precision Balances
- WIHA TOOLS Screwdriver Sets
- BALDOR / DODGE QD Series, M, V Belt Sheaves
- ONDRIVES US Lph Series Linear Shaft Supports
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N50-434 Neoprene Strip, 6 Inch X 10 Ft, 0.125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
€198.14 /unit


