GRAINGER BULK-RS-N50-308 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UUN 240XH0
GRAINGER BULK-RS-N50-308 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UUNModel: BULK-RS-N50-308Cross Ref: 240XH0
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"