Item: CQ2QFQModel: BULK-RS-N50-297Cross Ref: 55ZN91
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 12"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"