Item: CQ2QFHModel: BULK-RS-N50-296Cross Ref: 55ZN90
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 12"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"