Item: CQ2TEFModel: BULK-RS-N50-236Cross Ref: 55ZP28
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 60 ft.
Material Neoprene
Oil Resistance Good
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"