GRAINGER BULK-RS-N50-220 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2XBD 744C40
GRAINGER BULK-RS-N50-220 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2XBDModel: BULK-RS-N50-220Cross Ref: 744C40
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 6"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"