GRAINGER BULK-RS-N50-164 Neoprene Strip, 2 Inch X 10 Ft, 50A | CQ2WHT 497L36
GRAINGER BULK-RS-N50-164 Neoprene Strip, 2 Inch X 10 Ft, 50A
Item: CQ2WHTModel: BULK-RS-N50-164Cross Ref: 497L36
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Overall Length 10 ft.
Overall Width 2"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 2"