Item: CQ2WNRModel: BULK-RS-N50-116Cross Ref: 56CZ08
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 10 ft.
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 3/8"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"