GRAINGER BULK-RS-N50-1000 Neoprene Roll, 36 Inch X 60 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 50A
Item: CQ2TCYModel: BULK-RS-N50-1000Cross Ref: 785N35
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 60 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 60 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"