GRAINGER BULK-RS-N40TXT-9 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 40A, Black, Textured | CQ2TNB 241FC8
GRAINGER BULK-RS-N40TXT-9 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 40A, Black, Textured
Item: CQ2TNBModel: BULK-RS-N40TXT-9Cross Ref: 241FC8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 12"
Oil Resistance Good
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Textured
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"