GRAINGER BULK-RS-N40-997 Neoprene Roll, 36 Inch X 60 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 40A
Get it by Monday, Apr 13
5.00% off
€2,311.16 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 40A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 60 ft. |
| Material | Neoprene |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 60 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bc 407 |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.031" |
| Thickness Tolerance | -0.01" to +0.01" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 34.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €97.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €94.05 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €47.71 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €69.75 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €65.98 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €43.65 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €141.02 |
Explore Products
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS W78312509 Whirlbit, 1-1/4 Inch Hole Size, 9 Inch Depth
- ARO PM30S-CSS-STT-C02 Diaphragm Pump, Fda-Compliant
- WOODHEAD 1300130508 1R5006A20F200 Male Receptacle, 5 Pole, 20 Feet Length, 16/1 Size, PVC
- 80/20 20-2040-3M T-Slot Framing System
- VERSA-MATIC E5PP5T559D Diaphragm Pump 11 Gpm 100 Psi
- GRAINGER ZFBSVP04D25 Pipe, Epoxy Coated Cast Iron, 4 Inch Nominal Pipe Size
- STA-KON B75TB Non-Insulated Ring Terminal, 18-14 AWG Wire Size, Pack Of 1000
- E JAMES & CO 5389-1/16HGXTAPE Rubber Buna-nitrile 1/16 Inch Thick 2 x 36 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Reciprocating Saw Blades
- Electromagnetic Lock Power Supplies
- Stacking Containers
- I-Beam and Column Protectors
- Flange Bolts
- LOC-LINE Extended Element
- LOC-LINE 90 Degree Spray Bar Nozzles
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EP2 24 Gas Springs
- KEO Metric NC Spotting Drills, Long
- KELCH Shrink Fit Tool Holder, Hole Diameter 12 mmmm
- HOFFMAN Proline Connectek Series Patch Cabinets
- KERN AND SOHN HFD Series High Resolution Crane Scales
- PURTEST Water Softener Chemicals
- EUCHNER Safety Interlock Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N40-997 Neoprene Roll, 36 Inch X 60 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 40A
€2,432.81 /unit


