GRAINGER BULK-RS-N40-995 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 40A | CQ2QVY 785PV4
GRAINGER BULK-RS-N40-995 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 40A
Item: CQ2QVYModel: BULK-RS-N40-995Cross Ref: 785PV4
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 20 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 20 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"