Item: CQ2XXZModel: BULK-RS-N40-981Cross Ref: 785MV7
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 12 ft.
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 12 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"