Item: CQ2RDEModel: BULK-RS-N40-977Cross Ref: 785MV3
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 25 ft.
Oil Resistance Good
Overall Length 25 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"