Item: CQ2RLVModel: BULK-RS-N40-966Cross Ref: 785MU2
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 35 ft.
Oil Resistance Good
Overall Length 35 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 407
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"