GRAINGER BULK-RS-N40-940 Roll Commercial 3/32 Inch Thick 25 Feet 40A
Item: AH7QNKModel: BULK-RS-N40-940Cross Ref: 36XX01
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Finish Smooth
Grade Standard
Length 25 ft.
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -20°C
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 25 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"