GRAINGER BULK-RS-N40-793 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 40A | CQ2VNV 55ZV29
GRAINGER BULK-RS-N40-793 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 40A
Item: CQ2VNVModel: BULK-RS-N40-793Cross Ref: 55ZV29
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 5 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Oil Resistance Good
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"