GRAINGER BULK-RS-N40-784 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 40A | CQ2UNG 55ZU90
GRAINGER BULK-RS-N40-784 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 40A
Item: CQ2UNGModel: BULK-RS-N40-784Cross Ref: 55ZU90
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Oil Resistance Good
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"