GRAINGER BULK-RS-N40-651 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inchness, 40A | CQ2UMC 55ZL92
GRAINGER BULK-RS-N40-651 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inchness, 40A
Item: CQ2UMCModel: BULK-RS-N40-651Cross Ref: 55ZL92
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 407
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"