GRAINGER BULK-RS-N40-292 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2VGG 240WN8
GRAINGER BULK-RS-N40-292 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2VGGModel: BULK-RS-N40-292Cross Ref: 240WN8
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 407
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"