GRAINGER BULK-RS-N40-21 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2XJU 240WM8
GRAINGER BULK-RS-N40-21 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2XJUModel: BULK-RS-N40-21Cross Ref: 240WM8
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Oil Resistance Good
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"