GRAINGER BULK-RS-N40-206 Roll Commercial 1/8 Inch Thick 10 Feet 40A
Item: AH7QNGModel: BULK-RS-N40-206Cross Ref: 36XW96
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Roll
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Finish Smooth
Grade Standard
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -20°C
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"