GRAINGER BULK-RS-N40-1013 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.375 Inch Thickness, 40A | CQ2QZY 785PV0
GRAINGER BULK-RS-N40-1013 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.375 Inch Thickness, 40A
Item: CQ2QZYModel: BULK-RS-N40-1013Cross Ref: 785PV0
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 20 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 20 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"