GRAINGER BULK-RS-N40-1009 Neoprene Roll, 36 Inch X 60 Ft, 40A | CQ2TEA 785MX9
GRAINGER BULK-RS-N40-1009 Neoprene Roll, 36 Inch X 60 Ft, 40A
Item: CQ2TEAModel: BULK-RS-N40-1009Cross Ref: 785MX9
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 60 ft.
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 60 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"