GRAINGER BULK-RS-N40-1000 Neoprene Roll, 36 Inch X 60 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 40A | CQ2TCP 785MX3
GRAINGER BULK-RS-N40-1000 Neoprene Roll, 36 Inch X 60 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 40A
Item: CQ2TCPModel: BULK-RS-N40-1000Cross Ref: 785MX3
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Length 60 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Oil Resistance Good
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"