GRAINGER BULK-RS-N30-324 Neoprene Roll, 36 Inch X 50 Ft, 30A | CQ2XHV 785MP3
GRAINGER BULK-RS-N30-324 Neoprene Roll, 36 Inch X 50 Ft, 30A
Item: CQ2XHVModel: BULK-RS-N30-324Cross Ref: 785MP3
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 30A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"