GRAINGER BULK-RS-N30-318 Neoprene Roll, 36 Inch X 40 Ft, 30A
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€7,310.92 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 30A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 40 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 40 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.188" |
| Thickness Tolerance | -0.022" to +0.022" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 80.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- BOSTON GEAR 31472 Bear-N-Bronze Bearing
- SEE ALL INDUSTRIES PV36-360GBCT Coated Full Dome Mirror 36in. Acrylic
- BALDOR / DODGE 022364 7SC-H Elastomeric Coupling D-Flex, Shaft Size 1.3125 Inch, Rating 5250 Rpm
- EATON 6-65-7 Contact Kit, Nema 2 Contactor, 2P, C25 Definite Purpose Contactor, Motor Control
- FULHAM VMU045010EC940B
- TEADIT SL24B.15.1 Joint Sealant Tape, 1 Inch X 15 Feet Size, Expanded PTFE
- HARRINGTON SNERP005L-10 Electric Chain Hoist 1000 Lb. 10 Feet
- BOLLE SAFETY 40223 Scratch-Resistant Safety Glasses, Anti-Fog, Clear Lens Color
Explore More
- KEYSHAFT
- Disposable Barrier Gowns
- Pneumatic Lubricators
- Roof Repair Products and Tools
- Push Nuts and Retainers
- 3M 6000 Series Mold Remediation Respirator Kits
- DESTACO 323-R Series Pull Action Latch Clamps
- VIEGA PROPRESS XL-C Caps, SS, Press Connection, FKM Seal
- LUMAPRO Emergency Lighting Batteries
- MUELLER INDUSTRIES 758 Iron Body Y Strainers
- ARGOS TECHNOLOGIES Long Pipette Tip, 10uL Capacity
- PASS AND SEYMOUR Adorne Series Paddle Switches
- SPEARS VALVES PVC Black Schedule 40 Pipe And Fitting Tees, Socket x Socket x Socket
- EATON S811+/S801+ Series Terminal Pad Kits
- NIBCO 4803-2 Series Female Adapters, Spg x FIPT, PVC DWV
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N30-318 Neoprene Roll, 36 Inch X 40 Ft, 30A
€7,695.71 /unit


