GRAINGER BULK-RS-N30-309 Neoprene Roll, 36 Inch X 10 Ft, 30A
Get it by Monday, Apr 13
5.00% off
€1,357.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 30A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 10 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 10 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | -0.017" to +0.017" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.65 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €97.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €94.05 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €47.71 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €69.75 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €65.98 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €43.65 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €141.02 |
Explore Products
- BROWNING 3694692 4B5V234 V-Belt Sheave, Multiple, Bushed Bore, 4 Groove, Cast Iron, 23.68 in OD, 1/2 to 2-7/16 in Bore Dia, 23.1 in A/23.7 in B/23.5 in 5VPitch Dia
- APOLLO VALVES 87A2083570 SS Full Port Ball Valve PTFE Seat and Seals, 4 Inch Extended Bonnet 2 Inch Size, 2 x Flange
- MARTIN SPROCKET 1610 1 Taper Bushing, 1 Inch Bore, 1/4 x 1/8 Inch Key Way, Steel
- WOODHEAD 1300970201 36317 Cord Grip, 3/4 Inch NPT, 45 Degree Male, Cable Diameter 6.35 To 9.53mm
- GATES 4/5M710JB Belt, 27.95 Inch Length, 0.118 Inch Thickness
- MAIN FILTER INC. MF0421363 SBF0660DS1V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 12.91 Inch Height
- APOLLO VALVES 87A90701 SS Full Port Ball Valve with Standard Configuration 1-1/2 Inch Size, 2 x Flange
- SMC VALVES K40P-BP0.2-N01MS-C Regulator
Explore More
- KEYSHAFT
- Vehicle Work Lights
- Keyless Bushings
- Parts Chests and Boxes
- Creepers and Creeper Seats
- Roof Flashing
- LOUISVILLE FS1400HD Series Fiberglass Step Ladders
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Blue
- DESTACO 324-R Series Pull Action Latch Clamps
- LAKELAND Hooded Coveralls, Zipper, Blue
- OMRON (2) SPST-NO Digital Timer
- ASHLAND CONVEYOR Medium Duty 2000 Load Capacity Conveyor H-Stands with Casters
- BURNDY Hyseal Plug Series Pin Terminal Plug
- SUPER-STRUT S251 Series Cantilever Bracket
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Individual Tip-Out Bins
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N30-309 Neoprene Roll, 36 Inch X 10 Ft, 30A
€1,429.01 /unit


