GRAINGER BULK-RS-N30-250 Neoprene Roll, 36 Inch X 25 Ft, 0.25 Inch Thickness, 30A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€4,015.14 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 30A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 25 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 25 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.026" to +0.026" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 72.76 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS TM750-18A Thread Mill Staggered 1-18 1.117 Cut Tialn
- SUPCO SH221
- EATON RS58 Transformer Rodent Screen Kit Fits Frame Fr940
- TANIS BRUSHES MB702684 Strip Brush 5/16w 84 Inch Length Trim 3 Inch
- E JAMES & CO 387-1/4-10 Rubber Gum 1/4 Inch Th 36 In x 10 Feet
- ANVIL 0338225550 6 X 3 Extra Heavy Bevel X Threaded Swage Nipple
- EATON M22S-R47K Classical Knob Actuator Potentiometer, 250 VAC, 0.5 W Power Rating, 47000 Ohm
- BOSTON GEAR F03627 Speed Reducer, Case Size 4, Helical Stages 2, Ratio 631
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Saws and Blades
- Grease and Oil Pump Accessories
- Draft Booster Motors
- Compressor Air Filter
- Specialty Levels
- AKRO-MILS 30210 Akrobins Plastic Storage Bins
- DESTACO 810 Series Pneumatic Toggle Clamps
- ANSELL 97-003 Activarmr Cut Resistant Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP3119 Series Die Grinders, 900 Watts
- VESTIL DH Series Ergo-Handle Carts With Drain
- LOC-LINE XR Style Nozzles, 1/4 Inch Thread, 0.25 Inch Nozzle Length
- JACOBS CHUCK Ejecting Drifts
- JOMAR VALVE High Performance Butterfly Valves, Carbon Steel Body, ANSI Class 150, RPTFE Seat, Lever Handle
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N30-250 Neoprene Roll, 36 Inch X 25 Ft, 0.25 Inch Thickness, 30A, Plain Backing, Black, Smooth
€4,226.47 /unit


