GRAINGER BULK-RS-N30-196 Neoprene Roll, 36 Inch X 45 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 30A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,836.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 30A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 45 ft. |
| Material | Neoprene |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 45 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.031" |
| Thickness Tolerance | -0.01" to +0.01" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 27.73 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- HUB CITY 0220-77648 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
- INNOVATIVE COMPONENTS 3GDZ3 Fluted Knob 2 3/8 Inch Blind 1/2-13
- LYNDEX-NIKKEN KM1.1/4-1 Collet, Round Face, 1 Inch Size
- MONOPRICE 31189 Durable Apple Mfi Certified Lightning To Usb Type-A C
- VERMONT GAGE 141208290 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0829 Inch Size
- KILLARK XCS-0K3C5A Single Selector Switch, Key-Operated, 3-Position, 2 N.O./2 N.C. Contact, Black
- PROCON 115A115F31BD Rotary Vane Stainless Steel Pump, 115 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
- RULAND MANUFACTURING RLC10-3/16 -4MM-A 0.188 x 4mm Long Slit Coupling, Aluminum, Clamp Style, 0.630 Inch OD, 0.925 Inch Lg.
Explore More
- KEYSHAFT
- Ropes
- Portable Posts and Ropes
- Spring Nuts
- Drench Showers
- Flux Dispensers
- OETIKER HIP 2000 Series Hand Installation Pincers
- ACME ELECTRIC WI002 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- LAMP ESR-3813 Series Full Extension Drawer Slides
- ANVIL AS6153 Series Safety End Caps
- LYON Antimicrobial Wardrobe Locker
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Ball Check Valves, DIN Socket, EPDM, Metric
- ELGA UV Lamps
- PIP Hard Hat Suspensions
- GLOBE SCIENTIFIC Urine Centrifuge Tubes, Flared-Top
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N30-196 Neoprene Roll, 36 Inch X 45 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 30A, Plain Backing, Black, Smooth
€1,932.64 /unit

