GRAINGER BULK-RS-N30-171 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 30A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UVN 785MA0
GRAINGER BULK-RS-N30-171 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 30A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UVNModel: BULK-RS-N30-171Cross Ref: 785MA0
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 30A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"