GRAINGER BULK-RS-N30-158 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 30A | CQ2VAZ 785M87
GRAINGER BULK-RS-N30-158 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 30A
Item: CQ2VAZModel: BULK-RS-N30-158Cross Ref: 785M87
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 30A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"