GRAINGER BULK-RS-N30-157 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inchness, 30A | CQ2UTN 785M86
GRAINGER BULK-RS-N30-157 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inchness, 30A
Item: CQ2UTNModel: BULK-RS-N30-157Cross Ref: 785M86
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 30A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"