GRAINGER BULK-RS-N30-149 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 30A | CQ2UWW 785M80
GRAINGER BULK-RS-N30-149 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 30A
Item: CQ2UWWModel: BULK-RS-N30-149Cross Ref: 785M80
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 30A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"