FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 30A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 36" |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 24" |
| Shape | Sheet |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.031" |
| Thickness Tolerance | -0.01" to +0.01" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 24" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.49 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €97.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €94.05 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €47.71 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €69.75 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €65.98 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €43.65 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €141.02 |
Explore Products
- BLACKBURN (T&B) DBL Die D, For Hydraulic Head And Type Od Tools
- YELLOW JACKET 49001 Pressure Gauge, Red, 2-1/2 Inch Size
- TITAN FASTENERS JPR04016
- SLOAN 3860780
- 80/20 25-4172-BLACK Black 25 S Inch Size Countersink Inch L Pivot Arm
- HUB CITY 0270-90025 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
- GROVE GEAR R8672210.00 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
- KIPP K1595.121X45 Bolt, 17mm Head Ht., 18mm Head Wd., 26.6mm Head Dia., Polished, FT, Right Hand, Ext. Hex
Explore More
- KEYSHAFT
- Push-In Rivets
- Audible Signaling Devices
- Wire Spool Carts
- Glue Gun Accessories
- Ceiling Fan Accessories
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, Socket x Socket
- ADB HOIST RINGS MFG. Stubby Ball End Hex Keys
- ANSELL 88-356 Alphatec Blue Unlined Food Processing And Chemical Gloves
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 14 Inch, Red
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, Zinc Trivalent Chromium
- YELLOW JACKET Tube Cutters
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Fitting Grooved Coupling Adapters
- ENERPAC PU Series Hydraulic Pumps
- REGAL Metric Taper Hand Taps, HSS, Alcrona
- STEARNS BRAKES 87600 Series Endplates, IP54 Rated, 1-Disc
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N30-145 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 30A
€156.57 /unit


