GRAINGER BULK-RS-N30-131 Roll Commercial 3/32 Inch Thick 25 Feet 30A
Item: AH7QNBModel: BULK-RS-N30-131Cross Ref: 36XW84
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Roll
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 30A
Finish Smooth
Grade Standard
Length 25 ft.
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -20°C
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 25 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"