GRAINGER BULK-RS-N30-10 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 1 Inch Thickness, 30A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€9,756.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 30A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 20 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 20 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1" |
| Thickness Tolerance | -0.061" to +0.061" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 142.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- SMC VALVES VS7-6-FJG-D-3Z VALVE ISO
- SLOAN 20201436
- MERIT BRASS 3414d-0604 Hex Head Pipe Bushing, 3/8 x 1/4 in Nominal, MNPT x FNPT End Style, 3000 lb
- PRECISION BRAND 25455 Arbor Shim 0.0310 x 1 1/2 Id
- MARTIN SPROCKET 86110 Impact Socket, SAE, 6 Point, 1 1/2 Inch Drive, 3 7/16 Inch Size, Alloy Steel
- SCHLAGE F10 BEL 605 Medium Duty Knob Lockset Bell Passage
- OSG 3170321 Ball End Mill, 2 Flutes, 3 mm Milling Dia., 2.4 mm Lg Of Cut, 8.00 mm Neck Lg, WXL
- BALDOR / DODGE 112908 P38-14M-40-2517 P38-14M-40-2517HT250 High Torque Drive Belt Sprocket
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Miter Saws
- Wood Screws
- Coiled Air Hose Assembly
- Medical Cabinet Accessories
- Rod and Piston Seals
- CONDOR General Purpose Gloves, Black/White, Smooth Nitrile
- CONDOR General Purpose Gloves, Gray/White, Smooth PU
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Polyurethane, Palm Dipped, Black
- RUD CHAIN B-ABA Lifting Points
- BRADY Vehicle Placard, Explosive 1.2F
- CANTEX Schedule 40 Conduit
- KEN-TOOL Lubricants
- LINCOLN ELECTRIC Carbon Steel Metal Cored Welding Wire
- MILWAUKEE All Purpose Sockets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N30-10 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 1 Inch Thickness, 30A, Plain Backing, Black, Smooth
€10,269.82 /unit


