GRAINGER BULK-RS-HUS70-387 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€5,774.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 28% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Elongation | 400% |
| Grade | Ultra Strength |
| Material | Buna N |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Min. Temp. | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bf 717 |
| Tear Strength | 25 N/mm |
| Tensile Strength | 2500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.11" to +0.11" |
| Water Resistance | Good |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 105.94 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- WESTWARD 36A229 Combination Wrench, Alloy Steel, Chrome, 14 mm Head Size, 7 1/2 Inch OAL, Offset, Ansi
- APPROVED VENDOR 1NDF3 Compression Spring, 4.78 lbs/In Stiffness Rate, 5.61 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- AMERICAN BIOTECH SUPPLY CRT-ABT-HC-UCBI-0404 Temperature Controlled Room, With 4.6 Cubic Feet Capacity
- CHICAGO-LATROBE 44386 Jobber Length Drill Bit, P Size, 3-5/16 Inch Flute Length, 4-5/8 Inch Length
- CLEVELAND C14546 2133 Screw Machine Drill Bit, #43 Size, 3/4 Inch Flute Length
- MILWAUKEE VALVE UP548T 1 Low Lead Spring Check Valve, Swing, Inline Valve Body, 1 Inch Pipe Size, FNPT x FNPT
- GATES 13/3V1000 Banded V-Belt, 13 Strand, 100 Inch Length, 0.387 Inch Thickness
- REELCRAFT S260583 Motor Drive
Explore More
- KEYSHAFT
- Sponges and Scouring Pads
- Milling Cutters
- Confined Space Ventilation Duct Accessories
- Wire Wrap Tool Accessories
- Belt Drive Hooded Axial Downblast Exhaust Ventilators
- CONDOR Uncoated Nylon Antistatic Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Black
- KRYTOX GPL 407 Ultrahigh Temperature Grease
- KEO Machine Countersinks, 4-Flute, Straight Shank
- ANVIL AS865 Series Wide Throat Heavy Duty Beam Clamps
- EAGLE SX L-Bracket Berm
- COOPER B-LINE Kydex Series Runway Pans
- SPEARS VALVES Double Containment Access Tees CPVC Schedule 80 x PVC Schedule 40 Clear
- CELLUCAP Hairnets
- CAROLINA GLOVE Heat Resistant Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-HUS70-387 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
€6,078.15 /unit


