GRAINGER BULK-RS-HUS70-385 Buna-N Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 1.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CCQ 785D60
GRAINGER BULK-RS-HUS70-385 Buna-N Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 1.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CCQModel: BULK-RS-HUS70-385Cross Ref: 785D60
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 717
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1 1/2"
Thickness Tolerance -0.11" to +0.11"