GRAINGER BULK-RS-HUS70-23 Buna-N Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8BZP 241PL0
GRAINGER BULK-RS-HUS70-23 Buna-N Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8BZPModel: BULK-RS-HUS70-23Cross Ref: 241PL0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 717
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"