GRAINGER BULK-RS-HFR60-19 Buna-N Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 36 Inchness, 60A | CP8EAB 715G27
GRAINGER BULK-RS-HFR60-19 Buna-N Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 36 Inchness, 60A
Item: CP8EABModel: BULK-RS-HFR60-19Cross Ref: 715G27
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Fabric Reinforced
Min. Temp. -30°F
Number Of Ply 2
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Reinforced Material Polyester
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 610
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"