Item: CP8ERQModel: BULK-RS-H80-195Cross Ref: 60DE86
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.36 g/cc
Durometer 80A
Elongation 100%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 3/4"
Shape Strip
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"