GRAINGER BULK-RS-H70-1119 Buna-N Roll, 36 Inch X 40 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 70A | CP8BFR 785C40
GRAINGER BULK-RS-H70-1119 Buna-N Roll, 36 Inch X 40 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 70A
Item: CP8BFRModel: BULK-RS-H70-1119Cross Ref: 785C40
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 40 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 707
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"