Item: CP8BUKModel: BULK-RS-H60MD-1Cross Ref: 785DG7
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Blue
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 240%
Grade Metal Detectable Food
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 60 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 607, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 18 N/mm
Tensile Strength 1100 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"