GRAINGER BULK-RS-H60-994 Buna-N Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 60A | CP8AQD 785A27
GRAINGER BULK-RS-H60-994 Buna-N Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 60A
Item: CP8AQDModel: BULK-RS-H60-994Cross Ref: 785A27
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 20 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"