GRAINGER BULK-RS-H60-937 Roll Buna 1/16 Inch Thick 50 Feet 60A
Item: AH7QLCModel: BULK-RS-H60-937Cross Ref: 36XV81
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Roll
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Finish Smooth
Grade Standard
Length 50 ft.
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°C
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 33.2
Ship height (cm)91.44
Ship length (cm)91.44
Ship width (cm)20.32
Product Details:
    • Rubber Grouping : Rubber Roll
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.