GRAINGER BULK-RS-H60-777 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A | CP8CRA 56AM83
GRAINGER BULK-RS-H60-777 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A
Item: CP8CRAModel: BULK-RS-H60-777Cross Ref: 56AM83
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"