GRAINGER BULK-RS-H60-45 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 60A | CP8DGG 715F53
GRAINGER BULK-RS-H60-45 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 60A
Item: CP8DGGModel: BULK-RS-H60-45Cross Ref: 715F53
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"